- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Mask Burning Machines
Mask Burning Machines
Prominent & Leading Manufacturer from Tiruppur, we offer low power consumption mask burning machine, mask burning machine, face mask burner machine and automatic electric sanitary napkin incinerator machine.
Low Power Consumption Mask Burning Machine
Product Price: Rs 15,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Daily Capacity | 200 items/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Capacity | 500 Pads perday |
| Manufacturer | Riya Inc |
| Type Of Incinerator | IncineratorMask |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Waste Type | Sanitary Napkin |
| Body Material | gi |
| Usage/Application | Educational Institution,Office,Industries,Home |
| Packaging Size | 2.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with powdered coating |
| Burning Ability | 35/Cycle |
| Average Burn Out Time | 45 mins |
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Ceramic Insulated,User friendly, Eco-Friendly,Efficient burning,Odour free |
| Energy Consumption | 240 V |
| Weight | 17 Kg |
| Furnace Chamber Temperature | 800 |
| Chamber | Dual chamber |
| Chimney Height | 50mm |
| Control Panel | Available |
| Voltage | 240V |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Body Type Material | MS with powder coating |
| Heater Power | 1200W |
| Dimension | 210*170*360 |
| Model Name/Number | RI 101-G |
| Country of Origin | Made in India |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Napkin Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet napkins.
Additional Information:
- Production Capacity: 3000/Month
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: Carton Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mask Burning Machine
Product Price: Rs 35,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Daily Capacity | 300 items/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Capacity | 500 Mask/H |
| Composition | GI with Powdered Coating |
| Manufacturer | Riya Inc |
| Type Of Incinerator | Mask |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Waste Type | Napkin |
| Body Material | GI |
| Usage/Application | Educational Institution,Office,Industries |
| Packaging Size | 1.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with powdered coating |
| Average Burn Out Time | 20 mins |
| Material | Galvanized Metal |
| Voltage | 1500W |
| Country of Origin | Made in India |
- Fully automatic technology
- Easy to use,just open and close the door less Smoke Less electricity while burning the napkin Powder coated steel body.
- Ceramic insulation for excellent thermal protectionEasy removing ash collection dissolves in water.
Cautions: Don't deposit plastic, melting products and liquids.
Additional Information:
- Production Capacity: 10/Week
- Delivery Time: 5 days
- Packaging Details: wrapped with stretch film in carton box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Face Mask Burner Machine
Product Price: Rs 38,000 / UnitGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Unit
Product Details:
| Daily Capacity | 500 items/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Capacity | 200/cycle |
| Composition | Galvanised Iron |
| Manufacturer | Riya Inc |
| Type Of Incinerator | Face Mask |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Waste Type | Sanitary Napkin |
| Body Material | GI |
| Usage/Application | Educational Institution,Office,Industries,Home |
| Packaging Size | 3 feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with powdered coating |
| Burning Ability | 200/Cycle |
| Average Burn Out Time | 45 mins |
| Material | Galvanized Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Ceramic Insulated,User friendly, Eco-Friendly |
| Warranty | 3 Month |
| Energy Consumption | 240 V |
| Weight | 40 KG |
| Furnace Chamber Temperature | 800 |
| Voltage | 1500W |
| Country of Origin | Made in India |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Napkin Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet napkins.
Additional Information:
- Production Capacity: 1000/Montth
- Delivery Time: 7 days
- Packaging Details: Carton Box
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Electric Sanitary Napkin Incinerator Machine
Product Price: Rs 24,500 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| Daily Capacity | 300 pads/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Manufacturer | Riya Inc |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Body Material | GI |
| Packaging Size | 2.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with powdered coating |
| Country of Origin | Made in India |
| features | Ceramic Insulated, User friendly, Digital Timer |
| Mount Type | Wall Mount |
| Timer | Available |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Napkin Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet napkins.
Additional Information:
- Production Capacity: 15/Week
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: Wrapped in stretch film with carton box packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback