- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Face Mask Incinerator
Face Mask Incinerator
Our range of products include automatic electrical sanitary napkin incinerator machine, automatic face mask incinerator and auto cutoff face mask incinerator.
Automatic Electrical Sanitary Napkin Incinerator Machine
Product Price: Rs 17,500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Daily Capacity | 200 pads/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Manufacturer | Riya Inc |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Body Material | GI |
| Packaging Size | 2.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with powdered coating |
| Country of Origin | Made in India |
| features | Ceramic Insulated, Digital Timer, Auto Safety cut-off |
| Mount Type | Wall Mount |
| Timer | Digital Timer |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Napkin Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet napkins.
Additional Information:
- Production Capacity: 150/Week
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: wrapped in stretch film with carton box packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Automatic Face Mask Incinerator
Product Price: Rs 16,500 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Daily Capacity | 500 items/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Capacity | 500 Maska Per Day |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Waste Type | Mask,Gloves |
| Body Material | gi |
| Usage/Application | Educational Institution,Office,Industries,Home |
| Packaging Size | 2.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Burning Ability | 35/Cycle |
| Average Burn Out Time | 30 Mins |
| Material | Galvanized Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Ceramic Insulated,User friendly, Eco-Friendly |
| Weight | 15 Kg |
| Furnace Chamber Temperature | 800 Deg C |
| Chamber | Dual chamber |
| Chimney Height | 50mm |
| Voltage | 240V |
| Heater Power | 1000W |
| Model Name/Number | RI 101-G |
| Country of Origin | Made in India |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Mask Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet Mask.
Additional Information:
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: Wrapped in Stretch Film with Carton Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Auto Cutoff Face Mask Incinerator
Product Price: Rs 15,500 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Daily Capacity | 200 items/day |
| Power Rating | 0.5 kW |
| Mounting | Wall Mounted |
| Capacity | 20napkins/time |
| Type Of Incinerator | Solid Waste Incinerator |
| Prescription/Non prescription | Prescription |
| Power Source | Electrical |
| Phase | Single Phase |
| Operation Mode | Automatic |
| Waste Type | Mask,Gloves |
| Body Material | GI |
| Usage/Application | Educational Institution,Office,Industries |
| Packaging Size | 2.5 Feet |
| Brand | Riya |
| Treatment | MS with Powdered Coating |
| Burning Ability | 30/Cycle |
| Average Burn Out Time | 30Min |
| Material | Galvanized Metal |
| Automation Grade | Automatic |
| Features | Ceramic Insulated |
| Weight | 12.5 Kg |
| Furnace Chamber Temperature | 800 Deg C |
| Chamber | Dual chamber |
| Chimney Height | 50mm |
| Voltage | 240V |
| Heater Power | 1000W |
| Model Name/Number | RMI 101-G |
| Country of Origin | Made in India |
- Fully Automatic technology Easy to use,
- Easy Mask Destroying mechanism,
- Eco-Friendly System,
- Mild steel with Powder coated body,
- Ceramic insulation for excellent thermal protection,
- Available in different colors. Cautions: Don't deposit plastic, melting products and Wet napkins.
Additional Information:
- Production Capacity: 1000/Month
- Delivery Time: 3-5 Days
- Packaging Details: Wrapped in Stretch Film with Carton Box Packing
Yes! I am InterestedRequest A Callback